Klasa mundurowa

Uczniowie tej klasy oprócz realizowania programu liceum ogólnokształcącego uczestniczą w dodatkowych zajęciach przygotowujących do pracy w policji bądź w straży pożarnej. Absolwent tej klasy posiada podstawową wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania straży pożarnej i policji.

Tematy poruszane na zajęciach rozszerzających wiedzę o aspekty pracy w policji i straży pożarnej dotyczą:
  • wymogów stawianych kandydatom na policjantów i strażaków
  • organizacji i sposobów działania policji i straży pożarnej
  • prawa karnego
  • taktyka działań ratowniczych
  • zapoznania się z budową broni i zasadami jej działania
  • podstawowych taktyk i technik policyjnych
  • szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
  • szkolenia z zakresu ochrony p. poż., profilaktyki poż. z elementami wiedzy na temat ratownictwa medycznego.
  • Uczelni wojskowe i policyjne (Akademia Obrony Narodowej, Wyższa Szkoła Policji, i inne)
  • Bezpieczeństwo narodowe
  • Pedagogika resocjalizacyjna
  • Psychopedagogika z elementami prewencji zagrożeń społecznych i wykluczenia społecznego
  • Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną
  • Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
  • Praca socjalna
  • Administracja
  • Socjologia
  • Socjologia kryminalna i resocjalizacja
  • Psychologia
  • Prawo
  • Dziennikarstwo
  • Stosunki międzynarodowe
  • Obronność
  • Logistyka
Uczniowie poza zajęciami teoretycznymi odbywają szereg szkoleń praktycznych:
  • ćwiczenia na strzelnicy
  • zajęcia sportowe, przygotowujące uczniów do wstępnych testów sprawnościowych do szkół policyjnych i pożarniczych
  • wyjazdowe warsztaty tematyczne
  • obozy sprawnościowe
  • zajęcia na basenie
  • wyjazdy studyjne związane z preorientacją zawodową
  • możliwość uzyskania certyfikatów i uprawnień
Przykładowe zawody przyszłości powiązane z profilem:

policjant, strażak, strażnik miejski, żołnierz zawodowy (wojskowy), psycholog, pedagog, funkcjonariusz penitencjarny (służba więzienna) , kurator, pedagog w placówkach wychowawczych i opiekuńczych oraz instytucjach i ośrodkach pomocowych (dla osób bezdomnych, uzależnionych, itp.), mediator, dziennikarz śledczy, detektyw, agent ochrony, agent celny.

Przykładowy zawód przyszłości

Detektyw – rośnie zapotrzebowanie na usługi detektywistyczne ze strony osób prywatnych, firm i instytucji. Detektyw zajmuje się uzyskiwaniem, przetwarzaniem i przekazywaniem informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach w sprawach cywilnych (sprawy majątkowe, spadkowe, itp.) lub gospodarczych. Np. zbiera informacje dotyczące: ujawniania tajemnicy handlowej, nieuczciwej konkurencji, bezprawnego wykorzystywania nazw handlowych i znaków towarowych, zdolności płatniczych i wiarygodności firmy lub klienta. Wykrywa sprawców kradzieży, włamań w miejscu pracy.